четвъртък, 10 април 2008 г.

Убиха жена в Саудитска Арабия заради Facebook

Жена в Саудитска Арабия е била убита от баща си, след като я видял да чати с мъж в социалната мрежа Facebook, съобщава tech.co.uk.

Разгневеният родител първо пребил дъщеря си, след което я застрелял. Така тя се превърна в жертва на борбата между традициите и технологиите в Персийския залив.

“Facebook е врата към похотта и младите мъже и жени харчат повече пари, за да са в нея от своите мобилни телефони или интернет, отколкото за храна”, заяви наскоро ислямският проповедник Али ал-Малики.

Според самата социална мрежа 30 000 жители на Саудитска Арабия използват нейните услуги. Много от жените не публикували свои снимки, за да останам анонимни, но други използвали личния си профил, за да нарушат религиозните догми.

Правителството на Саудитска Арабия отказа официален коментар по убийството на жената.

HiComm

сряда, 9 април 2008 г.

Чайникът на Ръсел

Чайникът На Ръсел, понякога наричан Божественият Чайник, е идея изградена от фиософа Бертранд Ръсел (1872-1970). В статия, озаглавена "Има ли Бог" през 1952 година, Ръсел казва следното:

"Ако предположа, че между Земята и Марс има китайски чайник, обикалящ около слънцето в елипсовидна орбита, никой няма да е способен да опровергае моето твърдение при положение, че съм уточнил, че чайникът е прекалено малък, за да бъде засечен дори от най-мощните ни телескопи. Но ако кажа, че понеже твърдението ми не може да бъде оборено, би било нетолерантно да се подлага на съмнение с право ще бъда обвинен, че говоря безсмислици. Ако, все пак, съществуването на такъв чайник беше предположено в антични книги, преподавано като свещенна истина всяка неделя и внедрявана в умовете на децата в училище, колебанието в неговото съществуване би било признак на ексцентричност, а на съмняващият се ще бъде предоставен психиатър в просветната ера или инквизитор в по ранни времена"


В книгата си A Devil's Chaplain, Ричард Докинс развива темата за чайника допълнително:

"Причината организираната религия да заслужава категорична неприязън е, че за разлика от вярата в Чайникът На Ръсел, религията е силна, влиятелна, освободена от данъци и систематично пробутвана на деца прекалено млади, за да се защитят. Децата не са принуждавани да прекарват годините си на развитие в наизустяване на налудничави книги за чайници. Правителствено субсидираните училища не изключват деца, чиито родители предпочитат грешната форма на чайник. Чайнико-вярващите не убиват чайнико-невярващите, чайнико-изменниците, чайнико-еретиците и чайнико-богохулниците с камъни. Майките не се отричат от синовете си, които се женят за момичета, чиито родители вярват в три чайника вместо един. Хората, които сипват първо млякото не изтезават тези, които сипват първо чая."

Концепцията за Чайникът На Ръсел е екстраполирана в хумористична, пародираща религията форма, като Невидимият Розов Еднорог и Летящото Спагетено Чудовище.

http://en.wikipedia.org/wiki/Invisible_Pink_Unicorn

http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster